• Početna
  • Blog
  • O meni
  • Kontakt i saradnja
  • Skip to primary navigation
  • Skip to main content

Puella Sole

Jedna klasična svaštara

  • Knjige
    • Domaći autori i autorke
    • Strani autori i autorke
    • Grupne objave
  • Razglednice i vodiči
  • Iz života
    • Dom
    • Ljepota
    • Organizacija
    • Šta gledati
    • Šta slušati
    • Online zanimljivosti
  • Serije objava
    • Mjesečni dnevnik
    • Pet za pet
    • Pregled godine

Pet najčitanijih tekstova u 2016. godini

January 25, 2017

Da, možda malo kasnim sa objavom ovog tipa, ali neka je. Neka posluži kao pregled onoga što se najviše čitalo prošle godine ovdje, a januar još traje (nije da smo se zaista i potpuno odvojili od prošle godine, za to služi tek februar). Nekome će ovo poslužiti kao podsjetnik na ono što se možda već i zaboravilo, neko neće ni pogledati, neko će vidjeti nešto novo, nešto što se možda propustilo.

Kad sam pogledala statistike i obratila pažnju na objave s najviše pregleda, ispostavilo se da je riječ o mješavini svega i svačega što se u ovoj maloj online svaštari može naći – tekstova o knjigama, tekstova o zanimljivim idejama i projektima do kojih dođem švrljajući po  beskraju interneta, ali i onih Pet za pet tekstova, redovnih (ok, znam da nije baš najredovnije) mjesečnih preporuka. Bilo je tu i tekstova objavljenih prošle godine, ali i nekih starijih.

5. Pet za pet, oktobarsko izdanje

Na petom mjestu našlo se oktobarsko izdanje mjesečnih preporuka, a u njima predstava Nebeski odred (Srpsko narodno pozorište, Novi Sad), novi album Solange Knowles, koji i dalje slušam svaki put kad ne znam šta bih pustila i maksimalno uživam, serija Westworld (sjećam se da sam u trenutku pisanja ovog posta odgledala tek tri epizode, ali svaku po dva puta; sada sam seriju već pogledala, ali moje oduševljenje nije ništa manje), treći broj almanaha Književna fantastika i jedan divan profil na Instagramu – mikimiljian – posvećen porodici, Firenci, šarenilu.

4. Saramagovo “Slepilo”

Julski tekst o Saramagovoj knjizi Slepilo našao se na četvtom mjestu po broju čitanja (ili barem pregleda). Riječ je o knjizi sazdanoj na priči koja prati živote likova iz nekog grada koji iznenada zahvata neobjašnjiva epidemija „bijelog“ sljepila. Likovi različitih godina, profesija i interesovanja bivaju povezani ovom nesrećom koja ne štedi nikoga (ili skoro nikoga). Svi u jednom trenutku gube vid, ispred sebe vide samo bijelo i ne znaju kako ih je to nešto zahvatilo i kada će (ako će ikada) proći. Njihovi naredni postupci određeni su upravo situacijom u kojoj su se našli i čitaocima se daje na uvid odnos stalnosti i promjenljivosti ljudske prirode. Koga zanima i ko je propustio priču o ovoj knjizi, sad može da se upozna ili podsjeti, a u tekstu je svoje mjesto našao i film sniman po ovoj knjizi –  Blindness iz 2008. godine.

3. Happiness is ili crtanje sreće

Tekst iz 2014. godine, posvećen je projektu koji su pokrenuli Lisa Swerling i Ralph Lazar, supružnici rođeni u Južnoj Africi. Naime, pokrenuli su sajt Last Lemon, koji je oblikovan tako da predstavlja jedan vid kreativnog studija koji objedinjuje različite projekte kojima su se Lisa i Ralph posvetili: Me-Without-You, Harold’s Planet, Vimrod, Mahoney te onaj koji je meni i privukao pažnju i bio polazna tačka za pisanje ovog teksta – Happiness is (zbir jednostavnih crteža objedinjenih idejom da svaki od njih treba da bude ostvaren kao vizuelno uobličenje onoga što različiti ljudi smatraju srećom).

2. Pet za pet, avgust i septembar

Još jedna objava posvećena preporukama. Ova objava objedinila je neke od najzanimljivijih stvari do kojih sam došla u avgustu i septembru 2016. godine. Tu su se našli: Book Crossing, Lagunina edicija Savremenice, sa posebnim osvrtom na knjigu Jelene Dimitrijević Sedam mora i tri okeana, sajt Playjudgey.com, Bartonov film Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children i jedan čaj – od badema i cimeta.

1. Kad fotografije (do)pričaju priču: Dom gospođice Peregrin za čudnovatu decu

Definitivno najčitaniji tekst posvećen je knjizi (i to me posebno raduje). Riječ je o tekstu o prvom dijelu trilogije posvećene gospođici Peregrin i njenim čudnovatim štićenicima. Pisala sam i o nastavcima, ali izgleda da taj tekst, kao ni moji utisci o drugom i trećem dijelu, nije nešto što je zanimljivo kao ova početna stavka. Ono što čini srž same priče jesu neobični događaji i doživljaji u životu jednog običnog (pogađate, kasnije se ispostavlja da ni on nije baš tako običan) dječaka. Djeca čija se čudnovatost ogleda u moćima koje posjeduju i koje ih čine posebnima, ali izolovanima u odnosu na ostatak „normalnog“ svijeta (a te moći se kreću od nevidljivosti, nevjerovatne snage i levitiranja pa do mogućnosti davanja života neživim (ili umrlim) stvarima i kontrolisanja protoka vremena i vremenskih petlji – ovo posljednje nije baš rezervisano za djecu, već za njihove zaštitnike, upraviteljke domova u kojima se nalaze) vjerovatno su najzanimljiviji i najčudesniji dio priče, ali i najkritikovaniji. Fotografije su definitivno ono što me privuklo ovoj knjizi. Kako se navodi i u samoj knjizi, riječ je o autentičnim fotografijama koje su poslužile kao baza i dopuna priči. Koga zanima više – link vodi do čitavog teksta.

 

in Uncategorized # Book Crossing, dm, Dom gospođice Peregrin za čudnovatu decu, Happiness is, Jelena Dimitrijević, Književna fantastika, Laguna, mikimiljian, Nebeski odred, Pet za pet, playjudgey, Ransom Riggs, Rensom Rigs, Saramago, Savremenice, Sedam mora i tri okeana, Slepilo, Solange, Tim Barton, Westworld, Zaplet, zlatnoruna

Reader Interactions

Možda ti se svidi i ovo...
Pregled 2022. godine
Pregled 2021. godine
Istra i Rijeka: razglednica
Mjesečni dnevnik: januar

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PS MJESEČNI ODABIR

Herbarij svete smrti

Rouge Allure Laque

Na zemlji smo nakratko predivni

Naočari

Chantal cipele

PS INSTAGRAM

2021 © Puella Sole
made by soulmuse