An Edited Life knjiga je autorke bloga i You Tube kanala The Anna Edit. Ana je knjigu objavila početkom 2019. godine, a kako redovno pratim gotovo sve što ona radi, nekako je bilo logično da ću poželjeti da nabavim i njenu knjigu. Ova knjiga spada u grupu onih priručnika koji treba da vam posluže kao neka vrsta inspiracije kako da dovedete u red ono što radite i kao izvorište savjeta koji pokrivaju teme od produktivnosti pa do organizovanosti životnog i radnog prostora ili ličnog budžeta. A mislim da smo do sada shvatili da ova osoba uvijek nađe malo vremena da pročita koji red o tome kako bi mogla bolje isplanirati svoje vrijeme i obaveze. U nastavku vam pišem o tome kako je knjiga organizovana i koje sve konkretne teme pokriva, a nakon toga slijedi i neki mali izbor ideja i savjeta koji su se meni učinili posebno zanimljivim i korisnim i koje sam počela ili planiram početi primjenjivati kod sebe. O njihovoj stvarnoj uspješnosti, nekom drugom prilikom. To ipak traži malo više vremena.
Pored uvodnog dijela, u kojem Ana piše o tome zašto se uopšte odlučila na pisanje knjige An Edited Life, gdje daje i neke osnovne savjete koji treba da pripreme čitaoce koji žele detaljnije da se pozabave organizacijom različitih aspekata svog života, sadržaj knjige raspoređen je u tri velike cjeline: Život, Posao i Dom. Život pokriva teme od izbora pravog tipa dnevnika/planera, bio on papirni ili digitalni, preko planiranja obroka te savjeta u vezi sa praćenjem ličnog budžeta (meni jedna od korisnijih stavki iz knjige) i onih koji se mogu svesti pod samo nežno prema sebi mantru, pa do održavanja društvenog života (u silnim obavezama u kojima se svi znamo gušiti) i postavljanja dugoročnih ciljeva. Posao je cjelina u kojoj su svoje mjesto našle teme poput organizovanja prostora za rad, planiranja radnog dana i strategije rješavanja svih stavki koje se nađu na našim dnevnim listama. Poglavlje Dom sadrži savjete u vezi s organizacijom i održavanjem doma, kao i upoznavanje s konceptom capsule wardrobe. Na samom kraju knjige nalaze se neke dodatne preporuke, kao i spisak potencijalno korisnih i zanimljivih sajtova, knjiga, aplikacija, a na Aninom blogu nalazi se i nekoliko pdf dokumenata u vezi s kreiranjem vlastitog budžeta, planiranjem obroka, sedmičnim planiranjem obaveza i slično.
Kao što ste mogli vidjeti, u ovoj knjizi ima stvarno svega. Kao što je, pretpostavljam, slučaj sa većinom čitalaca ovog priručnika, i meni su neki dijelovi bili zanimljiviji, dok sam druge više preletjela nego što sam se udubljivala, jer jednostavno nisu nešto što bih kod sebe stavila na listu prioriteta. Kad se sve sabere i oduzme, evo najkorisnijih savjeta koje bih izdvojila:
- napravi sebi dokument gdje pratiš stanje ličnog budžeta i upisuj apsolutno svaku stavku, jer tek tako dobijaš jasniji uvid u to šta su ti problematične tačke, a šta je koliko-toliko pod kontrolom; pokušaj da se pri planiranju mjesečnog budžeta vodiš odnosom 50 : 30 : 20 (fiksni troškovi : promjenljivi troškovi : štednja);
- pred nabavku namirnica, napravi sebi plan obroka za narednu sedmicu i kupuj samo ono što se nalazi na spisku; ne samo da se smanje troškovi već se sprečava propadanje i bacanje hrane koja se ne stigne iskoristiti;
- pri pravljenu ciljeva i godišnjih odluka, vodi se S.M.A.R.T. pravilom (specific, measurable, achievable, realistic, time-managed); velike ciljeve razloži na manje cjeline, tako da možeš da ih pratiš ne samo na godišnjem već i na mjesečnom i sedmičnom nivou;
- rasporedi obaveze tako da su u skladu s tvojim nivoima energije: npr. najvažnije obaveze stavi kao prvu stvar ujutro, nakon toga neke stvari koje traže malo manje pažnje, a stvari poput odgovaranja na mejlove ostavi za kraj radnog dana;
- ne pretjeruj sa zadacima u jednom danu; tri veće obaveze i više su nego dovoljne;
- kada razmišljaš o tome da li nešto od stvari treba zadržati ili se toga riješiti, vodi se F.U.L.L. pristupom (is ti functional, have you used it in the last year, do you love it, do you like the look of it).
Našlo se u knjizi An Edited Life i nekih drugih manje ili više zanimljivih stvari, poput savjeta o uređenju bulet dnevnika (kao neko ko bulet koristi već tri godine nisam baš naišla ovdje na neke nove stvari vrijedne spominjanja), zatim i savjeta oko koncepta capsule wardrobe, što mi lično i nije posebno zanimljivo, preporuka digitalnih verzija planera i aplikacija koje podstiču produktivnost…
U suštini, rekla bih, sažimajući utiske o An Edited Life da je riječ o jednoj prilično zanimljivo pisanoj knjizi, onima koji prate i vole Anin rad, vjerovatno će i knjiga leći, jer se baš osjeti njen stil govora/pisanja, ali im je vjerovatno dosta toga već i poznato iz njenih snimaka ili postova na blogu. Najbolji dio knjige vjerovatno jesu slikovita i jezgrovita uputstva, u vidu tabela, grafika, shema, kratkih lista (nešto od toga je dostupno ovdje). Knjiga zaista lijepo izgleda, sve je predstavljeno sistematično, tako da prvo čitanje teče bez nekih problema, a pravljena je tako da će i kasnije biti zgodno vratiti se i pronaći neke dijelove koji se u nekom trenutku učine korisnim. Da li je ovo najkorisnija knjiga o organizaciji ikad, vjerovatno ne, ali ima zaista mnogo konkretnih prijedloga, koje uvijek cijenim više u priručnicima ovog tipa od nekih uopštenih savjeta koji u suštini ništa ne znače. Koliko su neke od ovih stvari urodile plodom, javljam kad prođe malo vremena.
Leave a Reply