Odmah da kažem da mi ovo polako postaje jedan od dražih tipova postova — neka vrsta osvrta na prethodni mjesec i izdvajanje raznih nekih stvari koje su obilježile taj period.
Kurs o remek-djelima svjetske književnosti nešto je o čemu moram da pišem odmah na početku ovog posta. Zašto je to tako? Postavila sam nekoliko puta na Instagramu da pratim lekcije i dosta vas se javilo tražeći dodatne informacije o samom kursu. Spomenula sam ga i u ovomjesečnom izdanju njuzletera, a sada ću i ovdje iskoristiti prostor kako bih napisala malo više informacija. Kurs Masterpieces of World Literature potpuno je besplatan (najbitnije informacije na samom početku, molim lijepo) i osmišljen kao niz epizoda posvećenih razgovorima o različitim piscima i djelima svjetske književnosti. Traje 12 sedmica (ili bolje reći ima 12 serija/cjelina, jer možete ga pratiti kako vama odgovara) i svaka sedmica posvećena je nekom drugom, počev od Getea i njegovog shvatanja pojma svjetske književnosti, preko Epa o Gilgamešu, pa sve do Orhana Pamuka. Serija o svakom piscu/djelu sačinjena je od više kratkih klipova, a ukupno traju između sat i po i dva sata, dakle ima toga, ali zaista. Razgovor vode profesori književnosti David Damrosch i Marin Puchner, ali u svakoj epizodi im se pridruži i neko od gostiju, neko ko se smatra stručnjakom u vezi sa datom temom ili i sam autor o kojem govore, u slučaju Orhana Pamuka. Ostavljam vam link ovdje pa pogledajte ako vas ovo zanima, a vjerujte da se zaista dosta toga može naučiti: pogledajte kurs.
IZ ŽIVOTA. Buđenje malo ranije kako bih prvo odvojila barem pola sata za čitanje jedna je od novina koje sam uvela u posljednje vrijeme. I odmah da vam kažem da mi i te kako odgovara. Zašto? Tokom dana nemam baš uvijek vremena za čitanje, a okretanje samo koje strane i nije nešto što praktikujem, ako već čitam — volim da se tome baš posvetim. Čitanje pred spavanje, s druge strane, zvuči ok, ali i ono nosi jedan poseban problem — ako se uspavam, onda se ne sjećam baš najbolje pročitanog. To je dovelo do jedine logične opcije — odvojiti odmah ujutro malo vremena za čitanje, a ako se onda još i tokom dana ugrabi nešto, sjajno. Eto, ako mučite sličnu muku, možda ovo pomogne, znam da nije ništa revolucionarno, ali valja spomenuti.
SERIJE. Vikend je moje vrijeme za gledanje serija. I tome se strašno radujem. Radnim danima ne stižem da gledam gotovo ništa, ali zato su petak, subota i nedjelja naveče posvećeni praćenju svega i svačega. Ovog mjeseca pogledala sam napokon i četvrtu sezonu sjajne serije Peaky Blinders. I opet mi je došlo do glave koliko je to samo sjajno odrađena serija. Bez obzira na samu priču, a ni ona nije za bacanje, gotovo je nestvarno dobro ispalo ono kombinovanje onakve muzike s onakvim scenama. Pomislio bi čovjek da to možda može dosaditi nakon druge ili treće sezone, ali ne, nikako. Serija je i dalje vrhunska. Sljedeće što sam pogledala bila je mješavina potpune suludosti, nenormalnosti i nevjerice zvana Tiger King. Slatka bebo Isuse! Da se ne lažemo, nakon što sam pogledala prvu epizodu, bila sam pomalo skeptična, jer su svi govorili kako je to jedno potpuno ludilo mozga i nešto najluđe što su vidjeli u posljednje vrijeme, a meni je bila malo dosadnjikava. Nisam dobila haos kakav sam očekivala. Ali nastavila sam sa gledanjem i svaka nova epizoda samo je izdizala seriju na viši i viši stepen ludosti. Mislim, ljudi koji čuvaju divlje mačke, poligamija, izbori, nestali muževi o kojima se priča da su ih pojeli tigrovi, pomislite na bilo šta suludo i vjerovatno je to na neki način našlo svoje mjesto u seriji. Opis Murder, Mayhem and Madness apsolutno joj odgovara! Nakon toga, počela sam sa gledanjem Mrs. America i za sada mi se mnogo dopada. Kažem za sada, jer je emitovanje serije i dalje u toku, a od pet epizode, koliko je do ovog trenutka izašlo, pogledala sam tri — što će reći da znamo šta Sonja gleda večeras. Serija se može pratiti na HBO GO, a u osnovi je priča o pokretu za ratifikaciju Amandmana o jednakim pravima, te o kampanji koju je protiv predloženog amandmana vodila Filis Šlafli, koju glumi fenomenalna Kejt Blančet. Iako je u samoj osnovi upravo Filis sa svojom kampanjom, iz epizode u epizodu pratimo živote i aktivnosti i drugih ličnosti, poput Glorije Stajnem, Širli Čizom, Beti Fridan. I za kraj, vratila sam se seriji koju pratim već neko vrijeme i koja ide u red najdivnijih serija ikad — This Is Us. Gledam posljednje epizode posljednje objavljene sezone i opet sam se prisjetila koliko je ovo jedna naprosto divna i topla serija. Poslije stvari tipa Tiger Kinga — pravo opuštanje.
PLAN ZA ČITANJE. Kad je riječ o knjigama, nastavljam s pravljenjem mjesečnog plana čitanja. Što se tiče aprilskog plana, samo mi je jedna knjiga ostala (plus jedna čije čitanje je i dalje u toku) i nju prebacujem za maj. O dvjema knjigama sam pisala i na blogu (Najplavlje oko i Crni labud), a evo šta to još planiram čitati u maju:
- Kamel Daud: Merso, kontraistraga
- Kaja Malinovska: Imigracije
- Kolson Vajthed: Podzemna železnica
Sve tri knjige vučem po policama već neko vrijeme, tako da je definitivno došao trenutak da ih se napokon prihvatim. O nekima od njih planiram pisati i na blogu, ali o tom — po tom. Ako ste već čitali neku, javite utiske.
Toliko za ovo drugo izdanje mjesečnog dnevnika. Nadam se da ste pronašli makar nešto zanimljivo. Pozdrav do narednog čitanja!
Leave a Reply