Odmah da kažem da ja zaista nisam neki veliki ljubitelj jeseni. Ali ako bih već morala da izaberem makar nešto, onda je to ova rana jesen, ovaj fini period dok sezona neprekidnih kiša nije još počela, a sunca ima taman dovoljno da odistinski uživamo u njemu, imajući uvijek negdje u nekom zabačenom dijelu mozga, makar podsvjesno, informaciju da pravimo zalihe za dane koji su pred nama. E ovih nekoliko dana odgovaralo je baš takvom jesenjem profilu, a vjerujem da će ih biti još u oktobru, tako da ovaj tekst posvećujem sitnicama koje mogu uljepšati zapravo bilo koji dan u godini, ali posebno ovaj period rane jeseni.
Kafa i novine na suncu
Vjerujem da su ovi prvi jesenji dani vrijeme kad gotovo svi ganjamo skoro svaki mogući zrak sunca, jer napokon napolju nije pretoplo, a nekakve zalihe vitamina D ipak treba skladištiti. Ovakvi su dani zaista kao stvoreni za uzimanje kafe za put, ogromne šetnje od makar koju hiljadu koraka i pauze na klupama koje imaju pravi omjer osunčanih dijelova i onih prošaranih hladom. A ako već pravimo pauzu na klupi, što napokon ne prelistati neki od magazina, nedjeljnika ili novinskih dodataka koji nas čekaju već neko vrijeme? Iako sam i sama, kad je riječ o čitanju novinskih tekstova, uglavnom prešla na digitalne varijante, prosto jer mi je tako lakše i imam osjećaj da više toga zaista pročitam, neke od stvari volim da uzmem u ruke i listam od početka do kraja. Jedna od njih je svakako i ovaj Knjižni blok, koji izlazi svake prve subote u mjesecu uz Oslobođenje, i uvijek donese pregršt sjajnih informacija, najava, prikaza i intervjua iz svijeta knjiga i izdavaštva.
Obnovljene #tbr liste
Početak jeseni je ujedno i period svojevrsne reaktivacije u izdavačkom svijetu. To je početak sezone velikih sajmova, a dolazak velikih sajmova sa sobom nosi i pojačanu produkciju novih naslova. A to znači samo jedno – proširenje i obnavljanje spiskova sa knjigama koje želimo i planiramo čitati. Iako se ne pridržavam bespogovorno sastavljenih spiskova i zamišljenih planova, volim napraviti neku okvirnu listu naslova kojima bih se voljela posvetiti u tom mjesecu. Za oktobar, tako, na listi su se našle knjige „Večer u raju“ Lusije Berlin, „Polovina koja nedostaje“ Brit Benet, „Black Swans“ Eve Babitz, kao i neizostavni roman „Bajni svete, gde si ti“ Sali Runi, uz „Lovca u žitu“, kojim završavam prethodni i počinjem tekući mjesec. Naravno, ovo je daleko od nekog definitivno kompletiranog spiska, jer čekam, kao i svakog mjeseca, odabir knjiga sa Book Depository sajta, a vjerujem da će i predstojeći sajmovi unijeti pravu malu pometnju. Takvoj pometnji se i te kako radujem!
Cvijeće i rana jesen? Može!
Hm, jedna od onih, sa jedne strane, apsolutno beskorisnih stvari, ali koje, opet, znaju da obraduju i tako fino poprave dan. Bilo da pomno birate vrste cvijeća za buket po želji u nekoj od cvjećara, bilo da ga kupite na ulici ili pijaci, bilo da iskoristite neku obližnju livadu ili izlet u prirodu da sami uberete poljskog cvijeća, u kojoj god varijanti da dolazi – neizostavno uljepša dan i unese malo života i boje u kuću. Bila to rana jesen ili bilo koje drugo godišnje doba.
Rana jesen je i reorganizacija ormara
Rana jesen kod mene je ujedno i vrijeme za reorganizaciju ormara. Šta to znači? Treba popakovati i skloniti sve ono što je iskoristivo isključivo ljeti, a iz najskrivenijih dubina ormara izvući topliju odjeću. Iako je ovo obaveza koja zna uzeti dobar dio vikenda, što je automatski svrstava u red ne baš tako dragih, ipak ima i jednu dobru stranu – a to je ponovni susret s komadima na koje smo možda gotovo i zaboravili, pa sad sa sobom nose oduševljenje kao da je riječ o nečem potpuno novom. Nije loše. Upravo zbog toga izbjegavam bilo kakve veće sezonske kupovine prije ove reorganizacije ormara, jer zaista nemam želju ni namjeru da bespotrebno gomilam stvari koje mi ne trebaju.
Možda je vrijeme za ultrazvuk dojke?
I da završimo ovaj niz jednom stavkom koja je ujedno i sitnica i nije. Gotovo svaki pregled, pa i najmanja kontrola, često zna izgledati kao velika stvar, da li zbog izdvajanja vremena ili organizacije ili s finansijske strane ili sve to zajedno, ali u kontekstu prevencije mnogo većih i ozbiljnijih problema zaista je sitnica. Ove prethodne stavke iz posta su čiste banalnosti u odnosu na ovu, ali glavni preduslov za uživanje u svim malim i velikim stvarima svakako jeste zdravlje.
Zašto sam odlučila da baš ultrazvuk dojke spomenem ovdje? Zato što je upravo oktobar mjesec borbe protiv karcinoma dojke. Znam, znam, vjerovatno vam objave u ovom periodu iskaču na sve strane, i znam da pitanje stvarnog odlaska na pregled ne zavisi samo od toga da li ćemo se sjetiti ili ne, mnogo je tu različitih faktora na čijem rješavanju treba raditi prvenstveno sistemski. Prethodnog mjeseca i sama sam išla na svoj preventivni pregled (a riječ je o pregledu koji preventivno treba obaviti jednom godišnje, počevši od nekog perioda između 25. i 30. godine života) i nevjerovatan je onaj osjećaj olakšanja kad znate da ste takvo nešto napokon obavili. Tako da ako će nekome možda makar i u najmanjoj mogućoj mjeri ova objava pomoći u tome da se odluči da napokon obavi pregled koji odlaže ili o kojem možda ne razmišlja, onda ona i te kako ima smisla. Odmoći pretpostavljam da neće.
Toliko za ovaj post, nadam se da ste uživali u tekstu i u pratećim fotografijama i naravno – slobodno dopišite u komentaru nove stavke koje bi mogle na ovu listu, šta je ono zbog čega bi ova rana jesen mogla biti još ugodnija.
Do narednog čitanja!
Leave a Reply