Kakva godina! I kad prije njen kraj? Možda ovo nije bila godina pretjerane aktivnosti na blogu (hej, imam više nego opravdan razlog), ali ne bih propustila priliku da se osvrnem na prethodnih 365 dana i ponudim vam pregled godine, pregled najboljeg od najboljeg u sad već tradicionalnom postu koji objavljujem svakog 31. decembra (neki od prethodnih tekstova čekaju vas ovdje, ovdje ili ovdje). Držite se, polijećemo!
Knjige
Na svom profilu na Instagramu već sam podijelila top-listu deset knjiga koje sam čitala ove godine, od kojih je svaka oblilježila moju čitalačku godinu na neki poseban način. U nastavku vam donosim tih 10 naslova, uz kratka obrazloženja i savjete kome bi se koja knjiga mogla svidjeti.
10. Tove Ditlevsen, Kopenhaška trilogija // Kada je riječ o ovoj knjizi, možda veći utisak ostavlja život autorke nego samo pisanje, ali definitivno jedno zanimljivo čitalačko iskustvo. Ogoljeno, bez zadrške, strane prosto lete. Za sve ljubitelje memoarske proze i čitanja o sudbinama koje su zaista nesvakidašnje. Ukoliko vas o knjizi zanima nešto više, cijeli tekst posvetila sam joj ovdje.
9. Andrea Li, Crvena kuća na ostrvu // Pravo malo čitalačko osvježenje uz blago podsjećanje na atmosferu iz serije The White Lotus. Divna priča o jednom posebnom sestrinstvu, nenametljivo, a opet slojevito. Ako volite da se čitanjem izmjestite u neke druge, egzotičnije krajeve, ako volite pisanje Čimamande Ngozi Adiči, Bernardin Evaristo ili pak Izabel Aljende, onda je ovo knjiga za vas!
8. Otesa Mošfeg, Moja godina odmora i opuštanja // Knjiga koju ću pamtiti po junakinji koja nije svedena na neku moralizatorku koja sve posmatra s visine, plus prilično vješto uvezivanje trivijalnosti svakodnevnog života, humora i jedne duboke tragičnosti. Ako volite neobične junakinje s posebnim smislom za humor, onda imate moju preporuku za ovaj roman!
7. Damir Karakaš, Okretište // Do detalja opisana i razrađena atmosferičnost, koja se svom silinom oslanja na snagu jezika, a ne događajnosti svakako vrijedi čitalačke pažnje. A opis šume na završetku prvog poglavlja je već dovoljan da ide u top 10! Čita se za jedan dan i pravi je izbor ako volite da pratite pisanje kvalitetnih savremenih domaćih autora. Ako već niste, bacite oko i na njegovu Proslavu, sjajna je!
6. Julie Otsuka, The Swimmers // Dirljivost prisutna čak i u jednom gotovo kataloškom nabrajanju i zanimljivo uvezivanje različitih formi prikaza kolektivnog. Priča o zajednici koja se okupila oko jednog bazena na čijem dnu se iznenada pojavila pukotina postepeno prelazi u priču o stanovnicima doma za starija i dementna lica. Možda ne zvuči najuzbudljivije ikada, ali roman koji krije posebnu ljepotu među svojim koricama.
5. Magdalena Blažević, U kasno ljeto // Autentičnost izraza koji odudara od ustaljenih savremenih tokova, iskreno, potresno i promišljeno. Ako volite knjige koje će vas emotivno uzdrmati, koje su stilski nešto posebno i drugačije, pisanje Magdalene Blažević je definitivno za vas.
4. Fernanda Melčor, Paradajs // Brutalno, sirovo, majstorska upotreba jezika! Možda mi je Sezona uragana ipak za nijansu draža, ali knjiga koja se ne zaobilazi! Eksplicitnost, direktnost, sintaksička maestralnost, knjiga koja nije možda za one pretjerano osjetljive, ali kad je pročitate, neće vas ostaviti ravnodušnim!
3. Eve Babitz, Black Swans // Tako fina jedna nenametljivost i neposrednost u pisanju, sjajno spajanje esejističkog i narativnog, razvijena svijest o sopstvenom stilu i načinu pisanja. Za sve ljubitelje Los Anđelesa, osamdesetih i devedesetih godina, za one koji vole spoj naracije i esejističkog! Sjajna je!
2. Daglas Stjuart, Šagi Bejn // Roman koji me podsjetio da je za dobru knjigu na prvom mjestu najvažnija dobra priča. Zaista cijenim kad neko uspije da me emotivno angažuje tokom čitanja u ovolikoj mjeri! Ako volite dirljive priče o sudbinama cijelih porodica i kako istorija i društveni kontekst utiču na sudbine pojedinaca, ovo je knjiga koja vam treba. Cijeli tekst o njoj možete pročitati ovdje.
1. Ani Erno, Godine // Koliko je sjajno kad neko zna na pravom mjestu i na pravi način unijeti neku inovaciju u ono što piše i dati djelu pečat prepoznatljivosti i autentičnosti koji se ne zaboravlja tako lako! Fantastično pisanje! Fantastično! Iako su neke druge knjige Ani Erno možda prijemčivije na prvu, ova je apsolutno sjajan način upoznavanja s pisanjem ove nobelovke. Toliko toga je stalo u ovu knjigu, lična istorija jedne autorke, istorija života jedne žene i istorija Francuske od perioda nakon Drugog svejtskog rata pa ovamo. Čitajte Ani Erno!
Čitalački planovi za narednu godinu? Čitati što više knjige koje sam nabavila u prethodnom periodu i koje me čekaju na policama. Između ostalog, tu su Young Mungo Daglasa Stjuarta, Mladenka Kostonoga Želimira Periša, Raskršće Džonatana Frenzena, The Book of Form and Emptiness Ruth Ozeki, zatim tu su i Ali Smit, Marija Andrijašević, Don DeLilo, sve sjajne knjige koje sam kupila s namjerom da ih pročitam odmah, ali eto… Nadam se da ću vam u narednoj godini pisati o većini ovih knjiga.
Serije
U ovom segmentu nekako nastojim da preskočim nove sezone serija koje sam već pomenula, ali ovdje ću to dijelom prekršiti. Druga sezona The White Lotus nešto je u čemu sam zaista uživala. Vizuelno fantastična, sa sjajnim smislom za humor (sjajni Peppa Pig momenat, koji je zapravo bio rezultat improvizacije), jedna od onih serija u kojima ništa posebno ne mora ni da se dešava, dovoljno je gledati koliko je sve lijepo! I špica koja se ne propušta! Dalje, tu je i druga sezona fantastične serije The State of the Union! Ako tražite nešto istinski duhovito, opet dirljivo, sa kratkim epizodama od svega desetak minuta, pogeldajte ovu seriju, vjerujte mi na riječ! Ovo je bila godina i kada sam pogledala Succession. Ako niste gledali ovu sjajnu seriju o bogataškoj porodici Roj u Njujorku, koja se suočava s naporima da održi svoj uticaj, ali i sa ogromnim prevratima koji se dešavaju kada se odnosi moći promijene unutar same porodice, onda je ovo pravi momenat, jer nova sezona stiže ovog proljeća! Inteligentna, duhovita, sa višedimenzionalnim likovima, prava ljepota od serije! I za kraj, tu je The Playlist, serija čije sam gledanje završila sinoć i koja prati priču o tome kako je Spotify postao to što jeste. Nevjerovatno kako jedna serija o osnivanju i razvoju jedne striming platforme može biti ovako uzbudljiva, ali to je zaista tako. Minus: posljednja epizoda, koja nekako u potpunosti odudara od svega. U svakom slučaju, preporuka.
I još ponešto…
Bila je ovo zaista posebna godina! Istovremeno, barem na ličnom planu, i najteža i najmagičnija do sada. Tražila je, baš kao što će i sljedeća godina, niz prilagođavanja i sitnijih i krupnih izmjena kako bi se pronašao najbolji ritam rada i života. Još jedan pregled godine uspješno je priveden kraju. Hvala vam na čitanju i uživajte u prazničnoj atmosferi!
Sonja
Leave a Reply